Zastřešení bazénů
Můžete se na nás s důvěrou obrátit
- bezplatné poradenství
- vypracování návrhu
- dodávka materiálů
- kompletní montáž
Nižší náklady na ohřev vody, značné prodloužení koupací sezóny a výrazně snadnější údržba – to jsou hlavní výhody, které vám přinese zastřešení vašeho bazénu. Kromě toho se sníží riziko poškození bazénu povětrnostními vlivy či hrozby pádu vaší neposedné ratolesti do bazénu. Konstrukci zastřešení je přitom možné kdykoli jednoduše odsunout pomocí přesuvných segmentů a koupat se tak pod širým nebem.
Jaké jsou hlavní výhody zastřešení bazénu?
Zastřešení bazénu především snižuje náklady na ohřívání vody a zabraňuje tepelným ztrátám. Zadržuje totiž teplo vytvořené slunečním zářením nebo ohřívačem vody. Efektivně tak prodlouží koupací sezónu od jara do podzimu, bez výdajů na další ohřev. Rozhodnete-li se svůj bazén zastřešit, pak vás také čeká o poznání snadnější údržba. Kvalitu vody budete muset kontrolovat méně často a celkově se sníží i spotřeba chemikálií nutných pro úpravu vody. Zastřešení tak zkracuje nutnou údržbou bazénu a tím vám šetří drahocenný čas.
Díky zastřešení bazénu se také mohou oprávněně snížit vaše obavy z případných škod způsobených vlivem zimního počasí či větru. V neposlední řadě ocení tento způsob ochrany bazénu rodiče malých dětí či majitelé domácích zvířat, protože zastřešení účinně zabrání jejich případnému pádu do vody. Celou konstrukci je přitom kdykoli možné jednoduše odsunout za bazén pomocí přesuvných segmentů. V horkých letních dnech se tak samozřejmě můžete těšit z koupání pod širým nebem.
Jak zastřešení ovlivňuje teplotu vody v bazénu a vzduchu?
Polykarbonátové desky způsobují takzvaný ´skleníkový efekt´. Ve dnech plného slunečního svitu (vlivem přímého slunečního záření) i ve dnech oblačných (vlivem rozptýlených slunečních paprsků) je vzduch pod zastřešením ohříván. V noci a v chladných dnech jsou pak díky zastřešení bazénu minimalizovány tepelné ztráty. Na jaře stoupá teplota vody v nevyhřívaném bazénu a za slunečných dnů přibližně o 2 oC denně. Díky izolujícímu zastřešení bazénu tak teplota vody stoupá dokonce i v jarních a podzimních dnech, kdy sluneční paprsky zdaleka nejsou tak hřejivé jako v letním období.
Odpařování vody ze zastřešeného bazénu
Zastřešení bazénu eliminuje ztráty vody odpařováním. Pokud je teplotní rozdíl vody a vzduchu 3 oC, nezastřešený bazén o obsahu 32 m2 ztratí 40 litrů vody za den, v 80 m2 bazénu se odpaří 100 litrů vody za den. Zastřešení bazénu izoluje vodní plochu od vnějšího prostředí a vyrovnává tepelné rozdíly vody a vzduchu, díky čemuž se snižuje vypařování vody z bazénu. Efektivní doplňkovou metodou zredukování množství vypařované vody je rozprostření solární fólie přes vodní plochu. Fólie přímo vystavené slunci nebo mrazu nejsou tak trvanlivé a snadno se znečistí. Ale pokud jsou použity pod zastřešením, velmi dobře plní svoji funkci. Kombinace fólie a zastřešení je také vysoce účinný způsob redukování tepelných nákladů.
Výběr konkrétního typu zastřešení
Na trhu najdete široký výběr modelů zastřešení bazénů, různé typy a barvy polykarbonátových výplní a různé tvarové varianty provedení zastřešení bazénu. Zkušení odborníci vám pomohou vybrat nejvhodnější řešení právě pro váš bazén a to často i v případě, máte-li zájem o atypické provedení.
Vstup do zastřešení bazénu
Vstup do zastřešení našeho bazénu zajišťují otvíravé dveře, nebo přesuvné či rozsuvné dveře (u obou systémů je možnost s pevným nebo přerušeným prahem). Standardní šířka dveří se pohybuje v rozmezí 70 až 90 cm. V případě nízkých zastřešení jsou velmi praktické boční dveře, umožňující vstup do zastřešení ze strany bazénu. Dalším doplňkem zastřešení bazénu je výklopný práh na čelní stěně. Při odsunutí segmentu s výklopným prahem je umožněn vstup do bazénu. Ve větších nebo kupolovitých zastřešeních je praktickým řešením okno, umožňující ventilaci vzduchu.
Další doplňky k zastřešení
Výklopný práh
V případě překážek kolem bazénu (například žebřík, hydromasáž, protiproud, zvýšený okraj bazénu) je vhodné zastřešení vybavit výklopným prahem, díky němuž není při přesunování segmentů nutné snímat čelní stěnu.
Elektrický posuv
Elektrický posuv zastřešení se skládá ze dvou pohonných jednotek, solárního panelu a dálkového ovladače. Elektrický posuv je možné doplnit ještě o soumrakový stmívač, senzor deště a vnitřní termostat.
Čištění a údržba
Používané materiály na zastřešení bazénu jsou odolné vůči vodě a vlhkosti, konstrukce nevyžaduje zvláštní údržbu. Co je však třeba pravidelně čistit, jsou nečistoty z povrchu polykarbonátu. Většinou stačí zastřešení opláchnout proudem vody. V případě silného znečištění je třeba omýt znečištěné místo mýdlovou vodou nebo jemnými saponátovými prostředky (například JARem).
Na čištění povrchu profilů a polykarbonátu se používá čistá houba nebo jemný kartáč, nesmí v něm však být zachyceny drobné nečistoty nebo písek. Nesmí být používány ani čistící abrazivní pasty, které mohou způsobit poškrábání povrchu polykarbonátu. Rovněž se vyhněte používání přípravků obsahujících benzol, benzín, aceton nebo čistící prášek. Vyvarujte se také čištění polykarbonátu v době, kdy je rozpálený od slunce.
Ochrana zastřešení proti větru a sněhu
Aby se zamezilo odlétnutí zastřešení bazénu při silném větru, je nutné je roztáhnout nad bazén a použít k fixaci všech aretačních prvků. Čelní stěny musí být rovněž nasazené a zajištěné, všechny dveře a jiné otvory v zastřešení pak uzavřené. Nedoporučuje se přejíždět se segmenty zastřešení bazénu při silném větru. Pohyb osob v blízkosti zastřešení bazénu je při silném větru vyloučen.
Během zimního období by nemělo docházet k nakumulování velkého množství sněhu na segmentech zastřešení bazénu. Především proto, že hmotnost mokrého ulehlého sněhu je několikanásobně vyšší než sněhu čerstvého. Ohrožena mohou být zejména vysoká a široká zastřešení. Odklízení sněhu je nutné provádět symetricky, nejlépe z obou stran najednou, aby nedošlo k jednostrannému zatížení konstrukce.