+420 603 462 328 kltrading@seznam.cz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Světlíky

 
Každý z nás ke své práci potřebuje dostatečné osvětlení. Některé hranice stanoví normy a často pak musíme sáhnout k dodatečnému řešení v podobě svítidel. Přitom v mnohých případech stačí jen správným způsobem nasměrovat denní světlo a umožnit mu interiér prosvětlit nejpřirozenější a také nejlevnější cestou. Aby se ovšem průchod světla nestal slabinou budovy, kudy bude unikat drahocenné teplo, musíme dobře zvolit materiál.

Denní světlo, které se do místností dostává skrz klasická okna, nám může ušetřit mnohé náklady na elektrickou energii. Mnohem výhodnější parametry však nabízí světlo, které dopadá přímo ze stropní nebo střešní části budovy. Takovou variantu přináší střešní světlíky, které se čím dál více stávají efektivním řešením nedostatku světla v mnoha odvětvích.
 
 
 

Správná volba materiálu přináší úspory

 
Prosvětlené interiéry se stávají nejoblíbenější variantou moderní architektury. Ruku v ruce s přístupem světla jdou nároky na tepelně izolační vlastnosti, na snadnou údržbu a odolnost. Materiálem, který se pro střešní světlíky stal ideálním, je polykarbonát. Pro vedení světla mají velký význam jeho vynikající optické vlastnosti. Vysoký stupeň odolnosti materiálu je důležitý zejména proto, že se nachází na rozhraní dvou odlišných prostředí, přičemž vnější a vnitřní podmínky jsou leckdy velice rozdílné. Polykarbonát vykazuje optimální mechanickou stabilitu a tvarovou stálost i za těchto náročných podmínek. Pro umístění na střešní části budovy má význam také odolnost polykarbonátu vůči působení UV záření, dobrá požární odolnost a nízká hmotnost. Polykarbonát má optimální parametry ve všech směrech.
 
 
Variabilita polykarbonátu dává inspirativní možnosti architektům i designérům. Není divu, že jeho popularita stále roste, přičemž si produkty zachovávají konstrukční kvality.
 
Další variantou jsou světlíky vyráběné ze skla. I u tohoto materiálu nastupuje využití moderních technologií v podobě izolačních dvojskel, nebo se aplikují speciální skla (například bezpečnostní).
 
 
 
 
 
 
 
 

Větrání

 
Ať už zvolíme jakoukoli variantu, bude zabezpečovat nejen vyšší komfort a světelnou pohodu (třeba při práci). Světlík se na základě návrhu projektanta stává i možností pro větrání místnosti.
 
 
 

Typ světlíku

 
Existuje několik typů světlíků: například bodové nebo nejčastěji montované pásové a to obloukové, sedlové nebo pultové. Světlíky najdeme nejčastěji na plochých střechách, ale ani větší sklon střechy není neřešitelný problém. V takovém případě lze aplikovat světlíky, které budou připomínat princip střešních oken. Prakticky neexistuje střecha, kde by využití světlíků bylo zcela vyloučené.
 
 
 

Povrchové úpravy

 
Za nejefektivnější povrchovou úpravu se doporučuje syrový hliník. Během krátké doby získá charakteristickou povrchovou ochrannou vrstvu a pak jsou jeho vlastnosti přirozeně stálé. Existují i další typy povrchových úprav, jejichž výběr je závislý také na našich finančních možnostech. K nejjednodušším variantám patří klasické nátěry, ale můžeme požadovat i eloxování nebo komaxitování povrchu.